foto-video studio



Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?


Osoba fotografująca na weselu to jedna z podstawowych osób, która odpowiada za uświetnienie całej uroczystości poprzez dokumentację wspaniałych chwil. Obok takich funkcji jak obsługa gastronomiczna czy oprawa muzyczna, rola fotografa całkowicie zakorzeniła się ceremonie polskich ślubów i wesel. Wachlarz możliwych do wyboru fotografów ślubnych na rynku jest spory, jednak nie każda osoba fotografująca może pochwalić się dostatecznym doświadczeniem, wymaganymi umiejętnościami czy odpowiednią wizją w tworzeniu unikatowych zdjęć. Jak więc dokonać wyboru dobrego fotografa ślubnego, by później nie denerwować się na {niesatysfakcjonujące pamiątki foto i video?

Portfolio prawdę Ci powie

Podstawowym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć weryfikację umiejętności fotografa ślubnego, jest portfolio, czyli “teczki artysty”. Jest to zbiór prac, a w tym wypadku zdjęć, które dany fotograf dotychczas wykonał w ramach świadczonych przez siebie usług, praktyk czy kursów. Tematyka portfolio powinna być jak najbliższa tej usłudze, na której zależy zainteresowanym; niepotrzebny będzie Wam przecież fotograf specjalizujący się w fotografii produktowej, krajobrazowej czy architektonicznej. Miejcie na względzie tylko tych zleceniobiorców, którzy przedłożą Wam teczkę zdjęć ślubnych.

Nie możecie również zapomnieć o tym, że prace znajdujące się w zbiorze z ofertą to najczęściej 2-3 najlepsze zdjęcia z danej sesji, a więc prezentowane są najbardziej efektowne prace. Musicie także zapoznać się z resztą zdjęć, by móc ocenić, czy te kilka ujęć to wyjątkowe szczęście, czy też powtarzalna precyzja i doskonałe umiejętności. Warto więc poprosić o skomponowanie interesującego Was albumu fotograficznego zawierającego co najmniej 20 zdjęć. Na tej podstawie będziecie w stanie ocenić rzetelność i fachowość danego fotografa.

Polecenia, opinie i rekomendacje

Teoretycznie rzecz biorąc “usługi fotograficzne” to dość standardowy zbiór elementów: zjawienie się na miejscu, przygotowanie sesji zdjęciowej, wykonanie zdjęć, a następnie wydanie odbitek Młodej Parze. Jednak faktycznie często można zauważyć, że oferta ofercie nierówna - u jednej osoby obowiązuje limit 150 zdjęć, u drugiej tego limitu nie ma; dany fotograf wykonuje retusz w cenie, inny za dopłatą 0,90 PLN od każdego zdjęcia. Takie zmienne zależą oczywiście od standardów pracy, na których wzoruje się dany fotograf oraz od bieżących wymagań zainteresowanych.

Przed wyborem interesujących nas prac, warto uporządkować listę wymagań, których koniecznie potrzebujemy oraz tych, których nie są nam niezbędne. Przykładowo, jeśli będziemy chcieli otrzymać zdjęcia w formacie 15x21, nie powinniśmy zbytnio interesować się studiem, które zastrzega wykonanie fotografii wyłącznie w najpopularniejszym rozmiarze 10x15. Tak przygotowaną listę wymagań możemy przedłożyć fotografowi i zapytać o ustosunkowanie się do próśb oraz wykonanie wstępnego kosztorysu.

Weryfikacja świadczonych usług

Wszechobecny internet, powszechność mediów społecznościowych oraz praktyczność map biznesowych sprawia, że rekomendacje na temat danego warsztatu, zakładu, sklepu czy punktu usługowego można bez problemu znaleźć w przeciągu kilkunastu minut. Warto zatem sprawdzić fotografów, których bierzemy pod uwagę w rozmaitych forach czy mapach, by dowiedzieć się, jakie opinie i rekomendacje wystawiają im współpracujące z nimi osoby. Pamiętając aby filtrować krytykę bez uzasadnienia oraz pięciogwiazdkowe oceny bez słowa wyjaśnienia można uzyskać obraz na temat współpracy z danym fotografem.

Czego nie warto brać pod uwagę?

  • Każda osoba filtrująca informacje, kieruje się z góry obranymi przez siebie wymaganiami. Choć bez wątpienia każde z nich jesteśmy w stanie dobrze uzasadnić przed samym sobą, to w konfrontacji z rzeczywistością może się okazać, że konkretny element nie jest aż tak ważny. Czego nie warto brać pod uwagę, a przynajmniej nie ma to tak szalenie ważnego znaczenia?
  • Sprzęt, którym posługuje się fotograf.
    Wiele osób ma przeświadczenie, że prawdziwy profesjonalista nie żałuje pieniędzy na sprzęt i pracuje wyłącznie na najlepszych materiałach wartych kilkanaście, a nawet kilkaset tysięcy. Prawda jest jednak taka, że kreatywny, zręczny i doświadczony fotograf wykona tak samo zachwycające zdjęcia na sprzęcie za kilkaset złotych, jak na tym z najwyższej półki.
  • Doświadczenie i staż pracy fotografa.
    Kolejnym przekonaniem szeroko obecnym wśród klientów jest myśl, że grubość portfolio lub liczba wykonanych sesji jest wyznacznikiem jakości. Niesamowitym zaskoczeniem może być sytuacja, w której stosunkowo młody fotograf okaże się wykonywać lepsze zdjęcia niż wyjadacz z 35-letnim stażem. “Skutkami ubocznymi” doświadczenia jest m.in. monotonne działanie, prostolinijne myślenie, a nawet wypalenie zawodowe, co przekłada się na zdjęcia bez zapału.
  • Cennik oferowany przez fotografa.
    W latach 2004-2008 jedna z sieci obuwniczych reklamowała się hasłem reklamowym “cena czyni cuda”, co sugeruje, że to te najtańsze produkty i usługi będą mieć największe wzięcie. Dziś, ponad dekadę później okazuje się, że o wiele większą satysfakcję z zakupu mają nie Ci, którzy wybrali najtańszą możliwą opcję, ale Ci, którzy postawili przede wszystkim na jakość zakupionego towaru. Trend ten jest doskonale widoczny w branży spożywczej, a coraz częściej i w sektorze usług.

Powrót



Masz pytania? Zadzwoń ! tel. +48 517 619 868