foto-video studioVideo ślubne - krótki klip czy kilkugodzinne nagranie?


Dla wielu osób ślub to najszczęśliwszy dzień w życiu, przez co zupełnie naturalną kwestią jest dokumentacja całej ceremonii. Dzięki temu zarówno Para Młoda, jak i goście weselni będą mogli powrócić do tych wyjątkowych chwil kiedy tylko będą mieli na to ochotę. Jedną z form uwiecznienia jest nagranie całości na video, które w każdej chwili można obejrzeć na odtwarzaczu, laptopie czy innym urządzeniu z napędem CD. Niejednokrotnie dostajemy zapytania, czy nagranie trwające po 3-4 godziny na pewno będzie dobrym wyborem, wszak to długi (jak na standard kinowy wynoszący około 1,5 godziny) seans. Alternatywę stanowi klip, który trwa maksymalnie 10 minut, a stylizacja takiego video przypomina teledysk. Którą z opcji wybrać? Jakie są za i przeciw każdego z materiałów?

Dlaczego warto inwestować w nagranie wideo?

Obecność fotografa ślubnego na weselu nie budzi wśród gości weselnych zaskoczenia lub zdziwienia - to jest tak powszechnie przyjęty standard, że większym szokiem byłaby nieobecność obsługi foto video. Równie często zdarza się także zobaczyć kamerzystów z profesjonalnym sprzętem, takim jak steadycam, a nawet z dronem do nagrywania. Przyczyn takiego zjawiska należy upatrywać w korzyściach, które wiążą się z prowadzeniem relacji video ze ślubu:

  • Możliwość nagrania dźwięku, którego w fotografii siłą rzeczy nie uchwycimy - dzięki temu rodzina i bliscy mogą Wam złożyć pamiątkowe życzenia właśnie na video ślubnym;
  • Odtwarzając video ponownie, o wiele lepiej doświadczycie emocji, które towarzyszyły nowożeńcom i zebranym gościom, niż podczas oglądania fotografii;
  • Zapisane video możecie przesłać rodzinie i znajomym mailem, zgrać na pendrive lub wypalić gotowe płyty DVD z nagraniem, dzięki czemu każda osoba otrzyma swoją kopię na takim nośniku, jaki preferuje;
  • Najpowszechniejszy rodzaj usługi, który nie wymaga większego montażu lub ingerencji w przebieg wydarzeń;

To najważniejsze, choć nie jedyne argumenty, które przemawiają za słusznością zatrudnienia kamerzysty na wesele. Wobec powyższego, pytanie powinno brzmieć “Jaki rodzaj ślubnego video powinno się wybrać?”

Kilkugodzinne nagranie

Zalety rozwiązania:

  • Pewność, że wszystkie najważniejsze elementy zostały uchwycone;
  • Możliwość stworzenia dłuższego seansu, dzięki któremu wspomni się ten wyjątkowy dzień;
  • Najpowszechniejszy rodzaj usługi, który nie wymaga większego montażu lub ingerencji w przebieg wydarzeń;

Wady rozwiązania:

  • Kilkugodzinny materiał video może być dla niektórych osób zbyt długi do oglądania;
  • Usługa długiego nagrywania jest z reguły droższa niż oferta stworzenia krótkiego wideoklipu;
  • Przygotowanie i zgranie długiego filmu ślubnego zajmuje zazwyczaj więcej czasu niż obróbka kilkuminutowego klipu;

Krótki videoklip

Krótki videoklip staje się coraz popularniejszą opcją wśród nowożeńców stawiających na współczesność i nowoczesność. Ideą przemawiającą za wyborem nagrania nie dłuższego niż 10 minut ma być szybki powrót do magicznego dnia, w którym ukazane zostaną urywki niezapomnianych chwil. To także rozwiązanie awaryjne w sytuacji, gdy na weselu doszło do nieprzyjemnych scen lub wydarzeń, o których nie chcemy później wspominać.

Obie opcje na dwóch osobnych nośnikach

Kompromisem więc wydaje się być stworzenie dwóch osobnych materiałów video ze ślubu - jednego w wersji skróconej oraz drugiego długiego, stanowiącego swoiste dzieło kinematograficzne. To rozwiązanie sprawia, że zarówno osoby [spodziewający się rozbudowanego reportażu video, jak i widzowie chcący skróconej relacji ze ślubu znajdą rozwiązanie dopasowane do ich wymagań. Nie jest to także arcytrudne zadanie logistyczne - posiadając obszerny materiał video, montażysta jest w stanie wybrać w porozumieniu z nowożeńcami najciekawsze sceny, a następnie “skleić” z nich klip. Trzeba się jednak przygotować na to, iż taka obróbka będzie kosztowniejsza i bardziej czasochłonna niż zdecydowanie się na jedną z opcji.

PowrótMasz pytania? Zadzwoń ! tel. +48 517 619 868